top of page

שאלות ותשובות בנושאים שונים באומנויות לחימה 

 

מאת אלי אלפסי

תאריך כתיבה:  10/09/2012

 

"מהי האומנות לחימה הטובה ביותר?"

"מדוע רק שניים או שלוש אומנויות לחימה בעיקר נלמדות ללחימה בזירות MMA. האם האומנויות לחימה האחרות אינן יעילות?"

 "האם אגרופים של אגרוף יעילים יותר מאגרופים של קראטה?"

 

 

"מהי האומנות לחימה הטובה ביותר?"

 אני אתחיל עם התשובה הראשונית: "אין כזו".

התשובה השניה היא בהתאם למטרת המתאמן.  הסבר:

אם מטרת המתאמן היא מסע לגילוי מופלא של גוף ונפש וחישול הגוף הייתי ממליץ על אומנות לחימה מזרחית.

אם מטרתו בזמן הקצר ביותר לקבל כלים טכניים להתמודדות מול מצבים הייתי ממליץ אומנות לחימה מערבית מודרנית.

אם מטרתו לנצח בזירה הייתי ממליץ ללכת למועדונים שמתמחים בזירה.

אם מטרת המתאמן להיות אלוף אולימפי אז יהיה עדיף לו לבחור באומנויות לחימה אולימפיות. נכון לזמן כתיבת מאמר זה : ג'ודו, טאק וואן דו, אגרוף והאבקות יוונית רומית.

לכל מטרה ולכל מתאמן יש מקום מתאים.

ומעל לכל והכי חשוב מאמן שיוביל אותך בדרך שאתה רוצה או לפחות קרוב למה שאתה רוצה, כי אין תמיד מושלם.

משום ששום אדם לא יוכל בו זמנית לחוות יותר ממספר קבוע של חוויות עדיף למצוא מקום אחד או שניים מאמן או שניים לבדוק אם הם מתאימים למה שרצינו ולהמשיך ולהתאמן שם.

 

מדוע רק שניים או שלוש אומנויות לחימה בעיקר נלמדות ללחימה בזירותMMA? האם האומנויות לחימה האחרות אינן יעילות?

שאלת הזירה והMMA היא מאוד מעניינת, שאלת היעילות היא שאלה חשובה.

בזירות הMMA רוב הלוחמים הם אנשים ברמת כושר ויכולות מעל ומעבר לממוצע.

למרות הנאמר היו לטעמי לא מעט אלופים שאינם לוחמים מעולים, לדעתי חלקם היו אנשים חזקים עם מעט מאוד יכולות טכניות וזה הספיק להם בכדי לנצח ואף להיות אלופים.

הזירה יכולה להציג רק חלק קטן ממגוון עצום של אומנויות לחימה ואומנויות לחימה משולבות התפתחו מאומנויות לחימה רבות, שונות ומגוונות.

מבין כל אומנויות הלחימה הבולטות ביותר בזירת הMMA הן : ג'ו ג'יטסו ברזילאי, אגרוף מערבי ואגרוף תאילנדי.

למרות כל הנאמר לגבי אומנויות לחימה בולטות, עדיין אומני לחימה (בשימוש בשיטת הלחימה שלהם) מתחומים שהם לא בזרם המרכזי זוכים להיות אלופים.

 רונדה רואזי שהייתה אלופת הנשים באחת מהליגות, היא באה במקור מג'ודו. 

ליוטו משידה שהיה אלוף ב UFC בא במקור מקראטה.

ראנדי קוטור שהיה אלוף ב UFC  היה מתאבק יווני רומי במקור.

וקיימות דוגמאות רבות אחרות.

פעם בכמה זמן רואים בyoutube  מהלך של טאק וואן דו, מהלך של קפואירה, מהלך של קראטה המאוד מזוהים עם אומנויות לחימה אלו, שלפני כן היו נראים בלתי אפשריים לביצוע.

מכאן שקשה להסיק מהלכים או תנועות אינן הגיוניות, בעין בלתי מיומנת כמעט כל תנועה משונה נראית בלתי אפשרית לאחר אימונים של שנים, אמן לחימה מכל תחום יוכל להניח מה הסכנות לבצע מהלך.

יעילות היא נושא מורכב משום שמי שראה לוחמים הנלחמים בידיים חשופות או קרבות רחוב ראה תמונה אחרת מזו שבזירה, בזירה עקב הכפפות ומוכנות הלוחמים לקרב הקרב לעיתים נראה כמו משחק שחמט עם מהלכים ורעיונות ונסיונות. האינטנסיביות ברחוב שונה, הסכנות שונות וההתנהגות שונה.

אומנויות לחימה רבות סובלות מחסרון בזירה עקב התנאים ואחרות זוכות ליתרון. עקב הריפוד והסביבה הנוחה (יחסית לאספלט) ההטלות והנפילות אינן קשות כמו ברחוב, ולכן אומנויות לחימה שעיקרן הוא הטלות סובלות מחסרון משום שהטלה על משטח קשה בהרבה מקרים הייתה מסיימת את הקרב. אומנויות לחימה שעוסקות במיקוד במפרקי האגרוף סובלות מחסרון משום שהוא מכוסה בכפפות. 

מצד שני אומנויות לחימה שמרבות לעבוד על הקרקע נהנות מיתרון, משום שההגעה לקרקע הרבה יותר נוחה מאשר ברחוב. העבודה על הקרקע היא ללא סכנות הקיימות ברחוב לדוגמא: אם נמצאים בגארד ברחוב הדבר הטבעי הוא ברך לאיזור המפשעה, בMMA בזירה הדבר אסור.

על אף כל הדברים הנאמרים כאן, אפשר להסיק מסקנות רבות מזירות הMMA, ניתן ללמוד רבות גם מהתהליכים האבולציונים שעוברות הזירות, התקדמות זו מצביעה על התפתחות בהבנת קרב מוגבל בחוקים.

 

 "האם אגרופים של אגרוף יעילים יותר מאגרופים של קראטה?"

לדעתי האישית אגרופים של אגרוף הם מאוד חזקים, מיצרים המון כח מצד שני איטיים יחסית (למעט הג'אב), חושפים את היריב להתקפות רבות ולרוב בקראטה/בקונג פו המכות הן יותר חסכוניות באנרגיה הרבה יותר מהירות ומטרתן היא מכה ממוקדת ומדויקת בשמירה על מקסימום שיווי משקל והגנה.

בזירת אגרוף עם הכפפות הענקיות, חלק מהאגרופים של קונג פו/קראטה עלולים להיות חסרי יעילות משום שאין עצם שפוגעת בפנים אלא כפפה, ולכן האגרוף המערבי מציג תנועה המשתמשת הרבה יותר בגוף בכדי ליצר מכה חזקה מאוד (על חשבון מהירות ושיווי משקל). הנסיון להמנע מהטלות ולדאוג לגוף ישר שקיים בקראטה אינו יעיל לזירת אגרוף משום שאין הטלות.

 ברחוב כל אדם מיומן רבות יכול לפעול נכון, זה אגב אינו מבטיח הצלחה ודאית בקרב רחוב.

היתרון של קראטה בקרב רחוב, הוא שבקראטה מסורתי עובדים רבות על עצים/מקיווארות/ כריות ואמצעים אחרים לחיזוק העצמות לקראת מפגש עם עצם חזק (יריב).

באגרוף זה תלוי מועדון ישנם מועדונים שמלמדים אגרוף גם ללא כפפות (לאימון). בקרב זירה, החותלות והכפפות מאפשרות למתאגרפים להכות בעוצמות שקשה מאוד להכות בידיים לא חבושות לכן מכה כזו ברחוב עלולה להיות בעוכרי המתאגרף אם לא הכין את עצמו מבעוד מועד למגע אמיתי. לעיתים מתאגרפים שוברים עצמות ידיים בקרב ועקב החבישה והכפפות והאדרנלין אם לא מרגישים את הנזק ורק לאחר הקרב הם מודעים לו.

 

שאלות נוספות, ניתן לכתוב לי ואנסה לענות.

תודה.

 

 

עדכון אחרון:  

אומנות לחימה הטובה ביותר
מעט אומנויות לחימה בMMA
אגרופים יעילים יותר אגרוף קראטה
bottom of page