top of page

השיטה הטובה ביותר להגנה עצמית ? אלי אלפסי

LOGO.jpg

פעמים רבות אני רואה פוסטים מושכי עיניים לגבי אומנויות לחימה באתי לעשות קצת סדר לפי תפיסתי. 
 

1. הילד שלכם חוטף בבית ספר, תביאו אותו למקום שילמד אותו להגן על עצמו.
2. בוא ולמד להגן על עצמך נגד התקפות סכין.
3. מרגישה מותקפת בואי ולמדי להגן על עצמך.
4. פרסומים על שמירה על בריאות ומשקל באמצעות אומנות לחימה.
5. ועוד....


הפוסט הוא יותר לסדר ציפיות למתאמנים פוטנציאלים ופחות למאמנים שיודעים על מה מדובר. 
אומנויות לחימה הן דבר נהדר ומאפשרות לכל אחד מאתנו שמתאמן במקום עם מורה אחראי להפיק יותר מהחיים. 
 

1. כשהילדה שלי הותקפה בבית הספר, ישבתי הקשבתי לה ניסיתי לנתח את הסיטואציה לחשוב יחד איתה מה נכון לעשות, והשתמשתי בכל הגורמים המתאימים בכדי לטפל, מורה יועצת ועוד. ... אז איפה הקראטה נכנס? הקראטה מלמד אותה להתמודד עם מצבים פחות נעימים, ועם זה שצריך להתאושש גם שאתה חוטפת ושלא תמיד תצליחי להדוף יריב גדול וחזק ממך, ויתכן שתותקפי גם אם לא עשית שום דבר לאף אחד. שיש דרכי משא ומתן שצריך לנהל לפני (או לפחות לנסות לנהל). גם לומדים התמודדות לאגו ולתחושת הביטחון שנפגעת. (שוב זה על קצה המזלג).

 

2. ראיתי לפחות 3 תקיפות סכין אחרונות (בסרטונים כמובן) שגם אם למדת להגן יופי ואיבדת ערנות לסביבה (וזה קורה לכולנו) ההגנה נגד סכין שלמדת ברוב המקרים לא הייתה מסייעת לך, ואני למדתי לפחות מ10 מורים שונים הגנות נגד סכין ותרגלתי מאות פעמים. ההסתברות שתצליח לא גבוהה, אם היריב חזק צעיר ואגרסיבי. ההסתברות שלך להיות מותקף בסכין אם אתה אזרח נורמטיבי היא כל כך נמוכה אז למה? בדיוק שם לדעתי כמו הרבה דברים אחרים בחיים אתה מקבל כלי שנותן לך תחושת מסוגלות שבמצבים הכי קשים יהיה לך משהו שאולי יוציא אותך משם. כלי שלא פותר הכל אבל כחלק ממכלול כלים גדול וחיובי זה כלי אחד שנותן לך הרבה.

 

3. לגבי נשים והגנה עצמית, השבוע זה באמת שבוע אלימות נגד נשים. אני ממליץ לכם ללכת למועדונים השונים שמטפלים השבוע בנושא וללמוד (כנראה שגם אני אלך). שוב, אין פתרונות קסם אישה שמגיעה לאימון קראטה לא מחר בבוקר תתנתק מהבעל המתעלל וזו הבעיה העיקרית.. זה לא עניין של טכניקת קרב, זה עניין של תפיסת חיים, תפיסת העצמי.. אדם שטוב לו וטוב לו עם עצמו לא יתחבר לבן זוג מתעלל... ילדה שמתאמנת באומנויות לחימה מגיל צעיר אצל מורה נכון (וזה מורה בזכר או נקבה). לרוב תלמד לחפש דברים טובים יותר בחיים תלמד להעריך את עצמה יותר, תלמד לדעת לסיים קשר לא טוב בזמן. לגבי הגנה עצמית נטו, שנים של אימונים יתנו הרבה יותר מיכולת מסוימת להתגונן ברגע האמת, אלא ילמדו אותנו איך לזהות סכנה ואיך להתנהל נכון. זה נכון לילדות ילדים וגם לגברים ונשים.

 

4. פרסומים של שמירה על הבריאות. אימון בקראטה בלבד לא יעשה אתכם רזים ובריאים. (הנה אמרתי את זה) לדעתי האישית הגורם העיקרי בשמירה על המשקל הוא תזונה נכונה מניסיון של שנים כמאמן... ואיך שומרים על תזונה נכונה? יש לכך 2 צדדים. הצד הטכני והצד הרגשי... בצד הטכני אתה צריך לדעת מה לאכול ומתי. בצד הרגשי צריך לדעת מה מניע אותך לאכול את מה שאתה אוכל ולמה אתה נגרר לתזונה ירודה. אז איך קראטה קשור? בצד הרגשי ברגע שאתה מתאמן ויש לך מטרות חיוביות באימון כמו לזוז טוב, כמו להרגיש ערני באימון כמו להרגיש נח בחליפות אימון. אחד הדברים שאתה עושה זה לנסות לסדר את הדברים האחרים בכדי שיהיה לך טוב באימון וזה גלגל שמזין את עצמו. אתה הולך לאימון אתה צריך לישון טוב לפחות בלילה לפני, זה מסדר קצת את הצד הרגשי של אכילה אימפולסיבית, לפני אימון בדרך כלל לא אוכלים שום דבר כבד... אז קראטה כשלעצמו לא פותר לך בעיית השמנה ולא מסדר לך ארוחות נכונות אבל עוזר לך להתחיל תהליך. שאולי משם תתייעץ בתזונאי או פסיכולוג או עוד גורם מתאים לנושא.

 

5. לא משנה מה סוג הפרסום.. חשוב מה אתם מחפשים ומה יש במקום. בעיני המלצות של תלמידים על מקום זו הפרסומת הכי חזקה שיש. תקשיבו לעצמכם ותקשיבו למה המקום משדר ותעשו חיבור טוב.

המטרה שלי בפוסט הזה להביא סוג של אמת בפרסום יש המון דברים נהדרים באימון אומנויות לחימה, אחד המשמעותיים שבהם הוא פתיחת עיניים וחשיפה לעוד נקודות שאומנות לחימה עוזרת לחשוף אותנו אליהם.
זו התחלה של תהליך משמעותי שנותן משמעות ונותן יכולת לגשת לעוד נקודות ועוד רבדים אישיים ולנסות להתמודד עימם.

תודה שקראתם עד לכאן.

מה ניתן למצוא בעמוד זה?

אמת בפרסום

אומנות לחימה לילדים למבוגרים

תהליך נכון ואוביקטיבי של הבנה של מה ניתן להשיג

מציאות בלימוד אומנות לחימה

bottom of page