top of page

 היסטוריה של קראטה שלנו

 קראטה חמשת היסודות היסטוריה/ אלי אלפסי

קראטה חמשת היסודות הושפעה רבות מקראטה גוג'ו ריו 90% מהשיטה מבוססת על קראטה גוג'ו ריו, ההשפעות האחרות מגיעות מאגרוף, ג'יגי'טסו ברזילאי, קרב מגע ועוד.

אלי אלפסי היה ועודנו תלמיד של קראטה גוג'ו ריו שנים רבות.

המורה הראשון שלי לקראטה הוא סנסיי יהודה פנטנוביץ'.

יהודה פנטנוביץ הביא לישראל את הקראטה גוג'ו ריו ב1972 מדרום אפריקה. עוד על סנסיי יהודה פנטנוביץ כאן.

גוג’ו ריו משמעות השם גו – קשה ג’ו – רך. ריו – סגנון . השם בקאנג’י 剛柔流 . השם באנגלית GOJU – Ryu השם הוענק לשיטה ב1929.

קאנריו היגאונה סנסיי נולד במרץ 10 1853 נפטר באוקטובר 1915 .

קנריו היגאונה נולד בנהה הכפר (היום עיר), היה אחד מתוך 8 ילדים התעניין מאוד בלחימה ולמד קמפו סיני החל מגיל 14 אצל מורה בשם ארגקי סיישו (שיטת לוחן) די מהר ראו בו כמאסטר לאומנויות לחימה, אך הוא לא היה מרוצה מיכולתו. למרות שלא הגיע ממשפחה עמידה בעלת יכולות החליט קנריו לנסוע לסין וללמוד טוב יותר את אומנויות הלחימה הסיניות.

בין השנים 1870-1880 שהה בסין ולמד אצל מורים שונים שככל הנראה המשפיע בינהם היה ריו ריו קו סנסיי, שם הפך לתלמיד של אומנויות לחימה סיניות. כשחזר ב1880 ללמד בנהה נקרא אומנות הלחימה שלימד נהה טה. הוא המשיך לבקר בסין וללמוד ממורים אחרים עד 1898 החל ללמד בבית ספר רשמי ב1905 התלמיד המשמעותי ביותר עבור שושלת הגוג'ו ריו היה צ’וג’ין מיאגי. עם זאת היו לו תלמידים משמעותיים אחרים לעולם הקראטה המודרני כגון קנוואה מאבוני והייגה סייקו ועוד.

צ’וג’ין מיאגי סנסיי- נולד בנהה אוקינאווה ב25 לאפריל 1888 ילד להורים אמידים. למד תחת ארגקי סנסיי מגיל 11 בגיל 14 החל ללמוד אצל קנריו היגאונה סנסיי בהמלצת ארגקי סנסיי. התאמן ברציפות עד לשנת 1910 אז התגייס לצבא ב1912 חזר להתאמן. צ’וגין היה תלמיד של קנריו היגאונה עד למותו של היגאונה בשנת 1916 (1915 תלוי בפרסומים). ב1915 נסע להתאמן בסין במחוז פוצ’או ( פוז’או) שם הושפע מאוד ולאחר מכן בנה את הקאטה טנשו מסט של תנועות סיניות שלמד שם. המשיך לשפר את קאטה סאנצ’ין . הקאטה האהובה עליו הייתה /שיסוצ’ין . ב1929 הוא נתן את השם לשיטה גוג’ו ריו. קיבל הכרה פורמלית מהשלטון לימד במשטרה ובמוסדות שונים. תלמידיו המוכרים גוגן ימגוצ’י, טרואו שינן, סייקו היגא, אייצ’י מיאזטו והמורה של סנסיי מוריו היגאונה אניצ’י מיאגי. נפטר בשנת 1953 ב8 לאוקטובר.


 

אני’צי מיאגי סנסיי נולד ב9 לפברואר 1931 נפטר ב28 לאפריל בשנת 2009 בגיל 79 .

אני’צי מיאגי  היה המורה האישי של סנסיי היגאונה ביפן. כשפגשתי אותו בשנת 2002 הבנו מסנסיי יהודה שהוא השקיע את כל מרצו בחניך אחד. אף שאניצ’י מיאגי לא נזכר כמאסטר קראטה ואינו מצוין בהרבה מקומות. תרומתו היא אדירה משום שכמורה הוא הצליח להשפיע רבות על אחד המורים הגדולים ביותר בהיסטוריה של הקראטה המודרני מוריו היגאונה.

מוריו היגאונה סנסיי – נולדת ב25 לדצמבר 1938 בנהה אוקינאווה והחל ללמוד שורין ריו קראטה בגיל 14 (יש הטוענים שהחל ללמוד קראטה עוד לפני), המורה שלו טסונטקה שימבקורו המליץ לו ללמד גוג’ו ריו קראטה. היגאונה ב1954 החל ללמוד קראטה ב"גינה של צ’וגין מיאגי". ב1957 מוריו הגיאונה קיבל חגורה שחורה בגו’נדוקן תחת אייצ'י מיאזטו. ב1960 עבר לטוקיו ללמוד באונברסיטת טקושוקו שם קיבל דרגת גאן 3 והחל ללמד קראטה ביוויגיו דוג’ו. בטוקיו רבים שהתוודעו אליו פשוט נהרו להתאמן איתו והוא יצר לעצמו שם של מאמן מיוחד. ב1966 הוא קיבל דרגת דאן 5. (קידום דרגות מהיר מאוד) ב1967 היגאונה סנסיי הוכר כשיהן. (רב אמן).

ב1979 מוריו היגאונה הקים את ארגון הIOGKF אחד מארגוני הקראטה הגדולים והמוצלחים ביותר בעולם. הוא היה דאן 7 באותו הזמן.

ב1980 התחתן היגאונה עם אלנה סטיבנס סטודנטית יהודיה בנם אריק נולד בנובמבר 1980 המשפחה גרה ביפן עד 1987 .

ב1982 היגאונה הקים את הדוג’ו הראשי שלו באוקינאווה, הידוע בשם "היגאונה דוג’ו’" אליו נהרו הרבה חגורות שחורות מן העולם. (כולל אותי).

היגאונה אימן במקומות רבים בעולם וכונה האיש המסוכן ביותר בקרב רחוב. היגאונה היה איש מאוד מיוחד הוא הקדיש את חייו לקראטה כמעט כמו נזיר.

בספטמבר 2022 חל פיצול בארגונו הגדול של סנסיי היגאונה עקב מחלוקות פוליטיות.

בשנת 2013 עזבתי את ארגון הקראטה IOGKF משום שלא מצאתי את מקומי בו. לאחר העזיבה הייתה לי פריחה גדולה מאוד והתעסקות ממש באימון בלי פוליטיקה ובלי דאגות. הייתה תקופת פריחה חזקה במועדון.

טיירה מסאג’י סנסיי – בשנים 2014-2020 בעקבות החיפוש שלי בעולם הקראטה נסעתי למספר של סמינרים בעולם תחת הדרכתו של סנסיי טאירה מסאג’י תלמידו של אייצ’י מיאזטו סנסיי. את החיבור לסנסיי טיירה יצר סנסיי ג’וואוו פדרו רמאלו מאמן מוכשר מפורטוגל . סנסיי טיירה מבצע את הקראטה ואת האפליקציות בצורה שמזכירה ככל הנראה אתה מקורות הסיניים. תקופה של כמה שנים עבדתי על הגישה של סנסיי טיירה.

סנסיי טיירה נולד ב1952 והחל מ1968 היה תלמידו של אייצ'י מיאזאטו, הוא התגייס למשטרה ושם התאמן בג'ודו, בשלב כתיבת מילים אלו סנסיי טאירה בדרגת דאן 4 בג'ודו . 

סנסיי טיירה התמקד באפליקציה של הקאטה וחקר את התנועות של האפליקציה, הסמינרים של סנסיי טיירה פתוחים למתאמנים משיטות אחרות. לטעמי האישי נדרשת הכנה גדולה לפני סמינר שלו. ברגע שמבצעים הכנה אפשר להגיע וללמוד הוא מלמד בסגנון יפני מראה תרגיל ומשאיר את המתאמן להתמודד.

קראטה חמשת היסודות

קראטה חמשת היסודות או קראטה חמשת האלמנטים היא שיטה המבוססת בעיקר על קראטה גוג’ו ריו, אך מושפעת רבות מקרב מגע, ג’ו ג’יטסו ברזילאי אגרוף ושיטות נוספות. 

היסודות האלמנטים בקראטה חמשת היסודות מקבילים לתפיסת האימון בקראטה, אויר חגורה לבנה עסוק רק בטכניקה. סלע/אדמה/אבן עסוק חגורה צהובה עסוק בלהתחזק להתמודד להכות עצם בעצם להתמודד עם אימפקט. מים/זרימה חגורה ירוקה עסוק בלהתחמק בלזוז בלזרום בכל תנועה. אש/אנרגיה חגורה חומה עסוק בלהיות יעיל לקחת את כל התפיסות הקודמות ולבצע אותן ביעילות. ריק/חלל חגורה שחורה הרמה הגבוהה ביותר לכל טכניקה, כל מה שהיה קודם צריך שיהיה מוטמע בצורה כל כך עמוקה עד כי אין מחשבה הכל מתבצע על אוטומט.

 

מקורות :

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Arakaki_Seish%C5%8D

https://en.wikipedia.org/wiki/Higaonna_Kanry%C5%8D

https://en.wikipedia.org/wiki/Ch%C5%8Djun_Miyagi

https://en.wikipedia.org/wiki/Morio_Higaonna

https://en.wikipedia.org/wiki/Luohanquan

https://en.wikipedia.org/wiki/Masaji_Taira

Okinawa_Sensei_Leon_Sensei_Higauna_me_2_
3f8c84d90f78cbf8944475c1a60b9d89_edited.
bottom of page